Board of Directors

MCIT Board of Directors Reflects Membership

The MCIT Board of Directors is made up of individuals who bring to the governance of MCIT expertise in business, finance, insurance and local government. The MCIT Board of Directors consists of county commissioners, county auditors/auditor-treasurers and a county coordinator/administrator elected and appointed from member counties. Eight of the nine seats are voted upon by member counties at MCIT’s Annual Membership Meeting held in early December. The Minnesota Association of County Administrators recommends a coordinator or administrator. The recommendation is subject to approval by the MCIT Board.

Board members elected at large by the membership serve staggered four-year terms. The county coordinator/administrator serves a two-year term.

Felix_Schmiesing_web

Felix Schmiesing
CHAIR
Sherburne County Commissioner
Appointed: January 2007
First Elected (four-year term): December 2012
Current Term Expires: December 2023

Officer
Trust Chair: 2019-2021
Trust Vice Chair: May 2013-2018

Trust Secretary/Treasurer: January-May 2013

Committee Assignments
Audit Committee: 2014-2021
Claims Committee: 2009-2021

Personnel Committee: 2008, 2013-2021
Governance Committee: 2012

Ron Antony

Ron Antony
VICE CHAIR
Yellow Medicine County Commissioner

Appointed: February 2017 to unexpired term
First elected (four-year term): December 2017
Current term expires: December 2021

Officer
Trust Vice Chair: 2021

Committee Assignments
Claims Committee: 2019-2021
Governance Committee: 2019-2021
Personnel Committee: 2021

Randy_Schreifels_web

Randy Schreifels
SECRETARY-TREASURER
Stearns County Auditor-Treasurer

Appointed: June 2013 to unexpired term
First Elected (four-year term): December 2013 to unexpired term
Current Term Expires: December 2023

Officer
Trust Secretary-treasurer: 2021

Committee Assignments
Audit Committee: 2014-2021
Claims Committee: 2017-2021

Kevin Corbid

Kevin Corbid
Washington County Administrator
Appointed (two-year term): January 2021
Current term expires: January 2023

Committee Assignments
Governance Committee: 2021
Personnel Committee: 2021

Portrait photo of Ben Grimsley

Ben Grimsley
Becker County Commissioner
Appointed: February 2021 to unexpired term
Current term expires: December 2022

Kirk Peysar portrait

Kirk Peysar
Aitkin County Auditor
Appointed: February 2020 to unexpired term
First elected four-year term): December 2020
Current Term Expires: December 2024

Committee Assignments
Audit Committee: 2020-2021

 Portrait of Jack Swanson

Jack Swanson
Roseau County Commissioner
First elected (four-year term): December 2020
Current Term Expires: December 2024

Committee Assignments
Governance Committee: 2021

Don Wachal

Don Wachal
Jackson County Commissioner
Appointed: March 2019 to unexpired term
Current Term Expires: December 2023

Committee Assignments
Personnel Committee: 2021
Claims committee alternate: 2020-2021

Marcia Ward

Marcia Ward
Winona County Commissioner
Appointed: July 2019 to unexpired term
First elected (four-year term): December 2020
Current Term Expires: December 2024

Committee Assignments
Governance Committee: 2020-2021